چگونگی ساخت قالب پلاستیک

 چگونگی ساخت قالب پلاستیک

ساخت قالب پلاستیک از جمله فعالیت های صنعتی کشور به شمار می آید که با انجام دادن آن به صورت سیستماتیک و اصولی می توان با کمترین هزینه و زمان به ساخت قالب پلاستیک و طراحی قالب پلاستیک اقدام نمود.

با رشد روز افزون صنعت در تمام دنیا و وجود نرم افزارهای قدرتمند در زمینه ی قالب ساز پلاستیک و قالب ساز صنعتی ، هنوز در صنایع کوچک کشور طراحی سنتی حاکم است و با توجه به رقابت شدید در عرصه تولید لزوم استفاده از فناوری ها و علوم نوین را در عرصه تجارت جهانی خواستار است.

 چگونگی ساخت قالب پلاستیک
ساخت قالب پلاستیک

ساخت قالب پلاستیک و دسته بندی پلاستیک ها

۱- ترموپلاستیک

ترموپلاستیک ها با حرارت و بالا رفتن دما خمیده می شوند و برعکس با کم شدن دما و سرد شدن سخت می شوند.

تغییرات شیمیایی در آن ها صورت نمی گیرد و بعد از تزریق، شکل محفظه قالب تزریق پلاستیک را به خود می گیرد.

از دیدگاه دیگر مواد ترموپلاست به موادی گفته می شود که پس از یک یا حتی چند بار مصرف در فرآیند تولید دوباره قابل استفاده می باشد. این مواد به شکل دانه یا پودر در ماشین تزریق ریخته می شود.

۲- ترموست (باکالیت)

قالب های ترموست یا گرما سخت ها که  بر اثر حرارت دیدن سخت می گردند و باعث تغییرات شیمیایی در این مواد می شوند. در این روش قالب در حالت سرد می باشد و مواد نیز سرد است و بعد از تغذیه، قالب را تحت  حرارت قرار داده و مواد شکل و فرم محفظه قالب تزریق پلاستیک را به خود می گیرد و سخت می شود.

برای ساخت قالب پلاستیک ابتدا انواع آن را مورد بررسی قرار می دهند که شامل دو نوع قالب های باراهگاه سرد و قالب های باراهگاه گرم می باشد و از نظر ساختمانی به دو دسته ی قالب های دو صفحه ای و قالب های سه صفحه ای تقسیم می شوند.

در قالب های سه صفحه ای ، تعداد صفحات قالب و خط جداکننده آن ها بر اساس عواملی چون شکل قطعه پلاستیکی،‌  تعداد حفره های قالب، ‌نوع مواد مصرفی، نوع ماشین تزریق، و سیستم خروجی هوا و … تعیین می گردند.

گروه صنعتی سالید با بیش از یک دهه تجربه در زمینه ی ساخت قالب های صنعتی،ساخت قالب های تزریقی، ساخت قالب بادی ، تولید قطعات پلاستیک،طراحی قالب پلاستیک،طراحی قالب دایکاست،برش آلومینیم و برش لیزری فلزات،حکاکی لیزری فلزات و … آماده ی همکاری با تمامی شرکت های مربوطه و مشتریان گرامی می باشد.