ساخت قالب بادی

 ساخت قالب بادی

یکی از روشهای ساخت قطعه پلاستیکی و یا حجم های توخالی که دارای ضخامت یکسان هستند مانند بطری نوشابه  ، ظروف شامپو ، ظروف روغن مایع استفاده از روش دمشی یا بادی است. سه روش برای ساخت قالب بادی وجود دارد:

  • ساخت قالب بادی به روش فشاری
  • ساخت قالب بادی تزریقی
  • ساخت قالب بادی کششی
 ساخت قالب بادی
ساخت قالب بادی

ساده ترین نوع قالب سازی استفاده از روش فشاری است . در این روش از دستگاه اکسترودر استفاده می شود. اکسترودر ماشینی است که به ماده پلاستیکی اولیه برای ساخت قالب فشار وارد می کند تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب عبور کرده و محصول باریک لوله ای شکل به دست می آید .

در خط تولید، ماشینهای اکسترودر برای شکل دهی اولیه لاستیک و پلاستیک جهت عملیات بعدی و نیز برای شکل دادن به محصولات نهائی  مورد استفاده قرار میگیرند.

مراحل ساخت قالب بادی به روش فشاری

در مراحل ساخت قالب بادی این لوله در یک قالب قرار می گیرد و هوا از قسمت بالای این قالب یا محفظه به درون این لوله با فشار تزریق می شود و به همین علت است که این روش روش فشاری نامیده می شود. با تزریق فشار این ماده پلاستیکی باد کرده و به دیواره قالب می رسد و شکل می گیرد. از مزایای ساخت قالب بادی این است که می توان اشکال پیچیده و با هر طرحی را ایجاد نمود. در این روش دیواره محصول نازک تر و دارای درخشندیگی بیشتر می شود. اما ابتدا و انتهای بطری یا ظروف تولید شده ضخامت بیشتری دارند که این خود باعث کاهش نفوذ رطوبت و گازهای مضر مانند کربن دی اکسید در آن می شود. از این رو از این روش در تولید ظروف پلاستیکی مواد غذایی استفاده می شود.

تمامی مراحل ساخت قالب های مختلف در گروه صنعتی سالید توسط دستگاههای CNC انجام می شود. که موجب افزایش سرعت و دقت کار می شود.

گروه صنعتی سالید متخصص در ساخت قطعه پلاستیکی ،  برش لیزری فلزات مانند برش لیزری آلومینیوم و حکاکی لیزری فلزات است و در این زمینه آماده پذیرش هر گونه سفارش و ارائه نمونه کار به مشتریان گرامی است.

ساخت قالب بادی به روش تزریقی ساده ترین شکل است. اما برای قالب بادی همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد. روشهای دیگری مانند روش تزریقی و کششی وجود دارد که در مطلب آینده این روش های ساخت قالب بادی مورد بحث قرار می گیرد. با ما همراه باشید.

 ساخت قالب بادی
ساخت ظروف پلاستیکی به روش بادی
 ساخت قالب بادی
تولید ظروف نوشابه به روش فشاری

Save