برش لیزری فلزات و چگونگی انجام آن

 برش لیزری فلزات و چگونگی انجام آن

برش لیزری فلزات چیست؟

برش لیزری فلزات تکنولوژی است که در آن با لیزر، فلزات را با دقت زیاد ،سرعت بالا و با قدرت زیادی برش می دهد. به دلیل قطر کم لیزر، برش لیزری برش بسیار دقیقی بوده و هیچ گونه خطایی ندارد.تقریبا می توان روی اکثر فلزات برش لیزری انجام داد، فلزاتی مانند فولاد، آهن و آلومینیوم بیشترین کاربرد را در برش لیزری فلزات دارند.

برش لیزری فلزات به این صورت انجام می شود که دستگاه برش لیزری از یک خروجی قوی لیزر که دستگاه لیزر است  بر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می پذیرد.قسمتی از جسم  توسط دستگاه برش لیزری آب می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم  مورد نظر پاک می‌شودو سر انجام سطح بریده می شود.

ساختار لیزر در برش لیزری فلزات

لیزر فناوریی است که توسط تقویب اپتیکی بر پایه تابش گسیل برانگیختگی، نور تولید می کند. ساده ترین ساختار تولید لیزر از دو  آیینه تشکیل شده است که به صورت موازی روبروی هم هستند و یک نوسان ساز را تشکیل می دهند

عمل لیزر به این صورت اتفاق می افتد که با ایجاد یک محیط فعال بین آینه که روند تابش و بازتابش بین آن دو را تقویت کند .

لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … از انواع مختلف لیزرهای برش و حکاکی هستند، اما در دستگاه لیزر صنعتی تنها از دو نوع آن یعنی دستگاه لیزر گازی و دستگاه لیزر جامد استفاده می شود.

دستگاه برش لیزری فلزات

این دستگاه، که در انواع متنوعی عرضه می شود، می تواند عمل حک، برش، تراش، جوش، مارک و … را روی فلزات مختلف انجام دهد. از این دستگاه برای کارهای مختلفی مانند برش ورقه های فلزی برای تابلوسازی، درج مارک بر روی قطعات الکترونیک، مارک زنی قطعات فلزی صنعتی مانند بلبرینگ، مارک زنی روی قطعات مدور، مارک زنی یراق ماشین آلات، شیرآلات، ابزار آلات، وسایل آشپزخانه، تجهیزات پزشکی، مارک زنی پلاک فلزی، و … استفاده می شود.

دستگاه برش لیزری فلزات کمک شایانی در تبدیل کاردستی به کار ماشینی داشته و کار انسان ها را از انجم کار دستی به طراحی تصاویر و طرح های پیچیده تر سوق داده است.

لیزری که دستگاه برش لیزری فلزات ساطع می کند از فوتون تشکیل شده که توسط برخی مواد مانند آلومینیوم و آلیاژ مس منعکس می شود. این مواد علاوه بر انعکاس لیزر رسانای گرمایی نیز هستند و گرما را درسطح خود پخش می کنند، به این دلیل بخ کار رفته در دستگاه برش لیزری آلیاژ کربن و فولاد است. این مواد گرمای کمی جذب کرده و لیزر به خوبی در محل مورد نظر منعکس می شود. لیزر مورد استفاده در دستگاه برش لیزری قطر یک میلی متر دارد

دستگاه برش لیزری با دقت بسیار بالاو امکان بریدن طرح های پیچیده عمل برش را انجام می دهد. در دستگاه برش لیزری با استفاده از گازی که معمولا دی اکسید کربن است لیزر تولید می شود، لیزر در تیوپ لیزر عقب و جلو رفته و پس از تقویت شدن از روزنه ی تیوپ لیزر خارج شده و توسط لنز به نقطه ی مورد نظر ما می تابد و برش صورت می پذیرد

کاربرد دستگاه برش لیزری

دستگاه های لیزر صنعتی جامد و گازی نیز هر کدام به انواع مختلفی تقسیم می شوند، مثلاً در میان انواع ماشین لیزرهای صنعتی گازی، دستگاه برش لیزر و حکاکی صنعتی CO2 بیشترین کاربرد را داشته  و از آن برای برش و حکاکی لیزری انواع مواد مختلف مانند چوب، پلکسی گلاس، شیشه، پارچه و … استفاده می شود و پرکاربرد ترین دستگاه های لیزر صنعتی محسوب می شود.

دستگاه لیزر صنعتی جامد  نیز بیشتر لیزر یگ است که برای حکاکی و برش لیزری فلزات از آن استفاده می شود. دستگاه لیزر CNC که از این تکنولوژی استفاده می کنند را می توان به دو بخش دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیر فلزات تقسیم کرد.

این دستگاه ها با هدایت کامپیوتری و توسط لیزری که از آنها متساطع می شود عملیات مختلفی مانند برش لیزری، حکاکی لیزری و… را انجام می دهند. این دستگاه ها مزایای زیادی دارند، مثلاً سرعت بسیار  بالایی دارند و با توجه به هدایت شدن توسط کامپیوتر، خروجی های کاملاً یکسانی دارند.

در صنایع مختلف نظیر صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و… لیزر صنعتی کاربرد دارد.

مزایای برش لیزری

مزیت اصلی برش لیزری نسبت به سایر روش ها انرژی متمرکز شده آن است که قطر کانونی کوچکی داشته و همچنین سرعت زیادی نیز دارد، از این رو این برش ظرافت بسیار بالایی دارد.

مزیت دیگر برش لیزری نسبت به روش مکانیکی، کار راحت تر با آن است و پس از برش لبه ها را خراب نکرده و علاوه بر برش مستقیم، می تواند این کار را به صورت منحنی نیز انجام دهد. علاوه بر این موارد ، برش لیزری دقت بسیار بالایی داشته و با وجود کمی سوزاندن، به کل کار ضربه نمی زند. برخی مواد به دلیل خصوصیاتشان تنها باید توسط برش لیزری برش بخورند، مثلا  برای برش  شیشه، لیزر از هر دستگاه  دیگری  بهتر آنرا برش می زند و شیشه را نمیشکند .

برش لیزری فلزات،برش لیزری آلومینیوم،حکاکی لیزری فلزات،برش آلومینیوم و…در مرکز لیزر سالید به صورت کاملا دقیق وحرفه ای انجام می گیرد.